Crocus City Hall konser salonundaki terör saldırısının ilk sanığı tutuklandı

Moskova yakınlarındaki Crocus City Hall konser salonuna düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler için bugün Rusya’da ülke çapında ulusal yas ilan edildi. Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 137 olarak açıklandı. Saldırıya ilişkin ise ilk sanık Dalerdjon Mirzoyev tutuklandı.

24 Mart’ın yas günü ilan edilmesi kararı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından halka sesleniş konuşmasında duyurulurken, Crocus City Hall’da yaşananları kanlı ve barbarca bir terör eylemi olarak nitelendiren Putin, faillerin, organizatörlerinin ve bu terör eylemini ‘sipariş verenlerin’ adil ve kaçınılmaz bir şekilde cezalandırılacağı sözünü vermişti.

Rusya Soruşturma Komitesi, saldırının gerçekleştirildiği binadaki enkaz kaldırma sırasında, ölü sayısının 137’ye yükseldiğini açıkladı. Kurtarma çalışmaları sona erdi ancak enkaz kaldırma çalışmalarının sürüyor.

Rusya’da Yas Günü ilan etme yetkisinin sadece Devlet Başkanına ait olduğu bilinirken, bugün de devlet bayrakları yarıya indiriliyor, ülkedeki tüm kültür ve eğlence etkinliklerini iptal etmeleri tavsiye ediliyor.

TV kanalları da reklam ve eğlence programlarını yayınlamıyor.

Sovyet döneminde yas sadece Vladimir Lenin ve Joseph Stalin, Leonid Brejnev, Yuri Andropov ve Konstantin Çernenko gibi liderlerin ölümünden sonra ilan edilmişti.

Bunun istisnası ulusal kahraman, dünyanın ilk kozmonotu Yuri Gagarin’in ölümü olarak kaydedilmişti.

Aralarında Nikaragua ve Sırbistan’ın da bulunduğu bazı ülkeler de bu günü Rusya ile dayanışma amacıyla ulusal yas ilan ederken, Moskova’daki İngiliz ve Avustralya büyükelçiliklerinde de ulusal bayraklar indirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x